Karoglan ORG

Tam Versiyon: Personel Bulmak - Personel Nasıl Bulunmalı - Personel Bulmak İçin Öneriler
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Personel Bulmak - Personel Nasıl Bulunmalı - Personel Bulmak İçin Öneriler

Bilgisayar çağını yaşadığımız şu günlerde, işçi ve personel bulmanız eskisinden çok daha kolay ve daha az maliyetli. Üstelik sıradan değil tam da aradığınız niteliklere uygun kalifiye elemanları kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz başlıca 5 yöntem vardır.

1. Gazeteye ilan vermek

Geçmişi gazetelerin basıma başladığı dönemlere kadar dayanan bu yöntem klasik olmakla birlikte artık eskisi kadar etkili değildir. Hem yayılma alanı hem de tam olarak hedefiniz olan personel adaylarına ulaşamama riski sebebiyle pek tercih edilmese de özellikle küçük çapta çalışan yerel firmalar, yerel gazeteler vasıtasıyla halen aradıkları elemanı bulabilirler.

2. İŞKUR (Türkiye İş Kurumu)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı resmi bir kurum olan Türkiye İş Kurumu'na başvurarak aradığınız özelliklerde çalışan bulabilirsiniz. Kuruma yapacağınız resmi başvuruyla, kurumun iş talep listelerinde bulunan personel adaylarına erişebilir, kurumun size yönlendirdiği kişilerle görüşebilirsiniz.

3. Eleman bulma siteleri

Son yıllarda iş arayanlar ve işverenler tarafından en çok tercih edilen yöntem olan eleman bulma siteleri, iİşveren ve çalışan adaylarını kolaylıkla buluşturuyor. Kariyer sitelerinde bir ilan oluşturarak aradığınız personelin tüm özelliklerini bu ilanda belirtebilir, mekan iletişim bilgilerinizi ekleyerek adayları özgeçmiş ve başvurularını alabilirsiniz. Ayrıca siteler üzerinden adayların bilgilerine toplu olarak erişebilir ve en uygun seçimi kolaylıkla yapabilirsiniz.

4. Tanıdık yöntemi

Özellikle gelenekselleşmiş meslekleri yapar esnaf ve zanaatkar işletmelerinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Çalıştığınız piyasada deneyimli ve daha önce aynı işte uzun yıllar çalışmış kalifiye personeli sektörünüzdeki diğer kişilerin yönlendirmesiyle bulabilirsiniz. Bu yöntem, işe alacağınız personelin referanslı olmasını da sağlayacağından, bulacağınız personele olan güveniniz ve elemanınızın işine karşı alacağı sorumluluk daha üst düzeyde sağlanır. Eğer aradığınız deneyim ve kalifikasyon ise, bu yöntem size oldukça yardımcı olacaktır.

5. Reklam ve diğer yollar

Klasik bir yöntem olarak işletmenizin camına veya yakınlardaki reklam alanlarına ilanlar asarak personel ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle gazete ve internet sitesi ilanları gibi mecralarda kaybedecek vaktiniz yoksa ve acil olarak personele ihtiyaç duyuyorsunuz bu yöntem daha etkili olacaktır. Bu yöntemin daha çok niteliksiz eleman bulmakta kullanıldığını bilmenizde fayda var.

Alıntı