Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atatürk'ün Türk Dünyası ile ilgili Öngörüsü
#1
Atatürk'ün Türk Dünyası ile ilgili Öngörüsü

BıR ÖNSEZı, BıR TALıMAT


Düşün bir kere, Osmanlı ımparatorlu u ne oldu? Avusturya-Macaristan ımparatorlu u ne oldu? Dünyayı ürküten Almanya’dan bugün ne kaldı: Demek hiçbir şey sürekli de ildir. Bugün ölümsüz gibi görünen nice güçlerden, ileride belki pek az şey kalacaktır. Devletler ve Milletler, bu idrakin içinde olmalıdırlar. Bugün Sovyet Rusya, dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostlu a ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olaca ını kimse kestiremez. Tıpkı Osmanlı ımparatorlu u gibi, tıpkı Avusturya-Macaristan ımparatorlu u gibi parçalanabilir. Bugün elinde tuttu u milletler, avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşır. O zaman Türkiye ne yapaca ını bilmelidir. Bizim, bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, öz kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız.

Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek de ildir, hazırlanmak lâzımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevî köprülerini sa lam tutarak!

Dil, bir köprüdür;
ınanç, bir köprüdür;
Tarih, bir köprüdür.

Bugün biz bu kitlelerden dil bakımından, gelenek, görenek, tarih bakımından ayrılmış, çok uza a düşmüşüz. Bizim bulundu umuz yer mi do ru, onlarınki mi? Bunun hesabını yapmakta fayda yoktur. Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli… Köklerimize inmeli ve olayların böldü ü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Tarih ba ı kurmamız lazım, folklor ba ı kurmamız lâzım… Bunları kim yapacak? Elbette biz! Nasıl yapaca ız? ışte görüyorsunuz, dil encümenleri, tarih encümenleri kuruluyor… Dilimizi, onun diline yaklaştırmaya ve böylece birbirimizi daha kolay anlar hale gelmeye çalışıyoruz… Tarihimizi ona yaklaştırmaya çalışıyoruz, ortak bir mazi yaratmak peşindeyiz. Bunlar açıktan yapılmaz, adı konarak yapılmaz, bunlar devletlerin ve milletlerin derin düşünceleridir.


Mustafa Kemal ATATÜRK
29 Ekim 1933

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi